Как да се откажем от пиенето

Не се надявайте само на волята.

Ако сте задали този въпрос, той е наистина остър. Може би използвате не силни напитки, но всеки ден. Може би сте паузи, но степените стават все по -високи.

Колкото и да е, решението за обвързване с алкохола е правилна стъпка. Но първият. Следното може да бъде по -трудно.

Защо да се откажете от пиенето е трудна задача

Популярното извинение, с което хората си позволяват да не изоставят чаша или бутилка, звучи така: „Мога да се откажа по всяко време, веднага щом искам!“ Но това е самостоятелно декларация. Проблемът е, че често алкохолизмът не може да бъде победен от силата на волята.

От гледна точка на лекарите, пиянството е нещо като сложно хранително разстройство, причините за която често лежат в генетична предразположение. И така, беше установено, че алкохолизмът и булимията са свързани с едни и същи гени. И това означава, че и двете ситуации се отнасят не само до поведенчески, но и с психо-физиологични разстройства.

Всъщност алкохолизмът е провал в мозъка. Опасно, защото алкохолът е вграден в химически връзки вътре в сивото вещество. В резултат на това мозъкът се засажда на редовни дози алкохол, от които не се отстранява толкова лесно.

Как да се откажем от пиенето

Като се има предвид сложността на ситуацията, препоръчително е да използвате няколко начина. Изберете и комбинирайте ги в зависимост от личните нужди.

Говорете с лекаря

1. Говорете с лекаря

Можете да започнете с терапевта (ако е необходимо, той ще ви посъветва на следващия специалист - нарколог). Лекарят ще разбере колко сериозен е проблемът ви.

По правило, за да се диагностицират проблеми с алкохола, е достатъчно да получите утвърдителни отговори на три въпроса:

  1. Чувствате ли редовно, че трябва да пиете?
  2. Не можете да контролирате колко пиете и "буквално 50 грама!" Лесно се развивате в чаша за чаша?
  3. Дразни ли се и/или се чувствате зле физически, ако не получавате алкохол, когато го искате?

Освен това лекарят ще ви помогне да определите целите. Те могат да бъдат различни. Може би просто искате да пиете по -малко. Или може би сте нетърпеливи да се свържете напълно с алкохола. В зависимост от това, както и вашето физическо състояние, терапевтът ще ви предложи индивидуален план за лечение.

2. Пауза

Може би вие сте късметлията, която наистина може да се отърве от копнежа за алкохол, просто си казвате: „Това е, аз не пия от този ден“. Проверете.

Препоръчва се да започнете с пауза за 28 дни. Или 90 или 365. Ако успеете да докоснете алкохола през това време, тогава имате ситуация под контрол.

Такава пауза е достатъчна, за да образува стабилен навик. И дори ако след това отново от време на време си позволявате чаша или две, това все пак ще бъде добра стъпка по пътя към възстановяване. Просто не забравяйте да повторите паузите.

Мобилните приложения могат да ви помогнат. Те проследяват колко време сте издържали без лош навик, насърчават, съобщават за тези проблеми със здравето, които сте успели да избегнете, дайте прости домашни рецепти, за да улесните състоянието и да бъдат разделени от мотивиращите цитати на Великия.

Синдром на анулиране

3. Бъдете готови за синдром на анулиране

Значението на подобни почивки е да се даде време на тялото да се възстанови бавно неалкохолният метаболизъм.

Ако говорим за сериозни случаи, почивките могат да бъдат болезнени. Синдромът на отмяна на SO често включва:

  1. Тремор (треперещ) в крайниците.
  2. Халюцинации.
  3. Конвулсии и главоболие.

Ако става въпрос за вас, най -добрият вариант би бил да си починете в специализирана болница. Или поне помолете лекаря да ви предпише лекарства и процедури, които биха могли да намалят неприятните усещания.

4. Използвайте психологически техники

В трудни случаи може да се наложи психотерапия. Психотерапевтът ще помогне ясно да видите целта, която сте си поставили, да реализирате предимствата на отказа от алкохол, а също и да се справят с възможното безпокойство, раздразнителност и депресия.

Тъй като пиянството засяга и близките, можете да отидете на прием на психотерапевт заедно с човек, важен за вас. Това ще помогне за установяване на връзка, а също така ще ви даде усещането, че не сте сами.

Не трябва да харчите пари за така нареченото кодиране.

Методите, основани на предложението, нямат най -малкото научно обосновка. А в някои случаи те дори могат да увеличат копнежа за алкохол. В тази връзка, през 2015 г., кодирането като метод за лечение на алкохолна зависимост е забранено в държавните наркотични клиники в Москва.

Групова терапия

5. Присъединете се към груповата терапия

„Клубът на анонимните алкохолици“ звучи само смешно. Всъщност подобни срещи са изключително важни за тези, които се борят с пристрастяването към алкохола. Там можете да намерите примери за разбиране, подкрепа и успешен живот.

Просто въведете фразата „Анонимни алкохолици“ и името на вашето селище в лентата за търсене и ще разберете мястото и времето на срещата на най -близката група.

Е, или потърсете подходяща група в отворена директория на анонимни алкохолици.

6. Бъдете готови да приемате специални лекарства

Няма лекарства, които могат да излекуват алкохолни разстройства. Но има лекарства, които могат да направят алкохола по -малко приятен.

Например, дисулфит. Той причинява изключително гнусни усещания - гадене, повръщане, общо неразположение - всеки път, когато преобърнете чашата. Или калциев акупрони: При определени условия това значително намалява копнежа за пиене. Или Naltrexon: Той блокира производството на ендорфини при пиене на алкохол.

Такива средства се произвеждат както под формата на таблетки, така и под формата на инжекции.

Но трябва да се има предвид, че наркотиците ще бъдат ефективни само при промяна на начина на живот. Освен това те често имат доста сериозни странични ефекти. Следователно само лекар може да ги предпише.

7. Бъдете търпеливи и постоянни

За да се откажете от пиенето или поне се уверете, че имате много алкохол под ваш контрол. Бъдете готови за това. И не се обезсърчавайте, ако се счупите в даден момент. Провалите са само етапите на процеса на отърване от пагубен навик.

Според експерти, пет години след началото на борбата, само един човек от седем има проблеми с алкохола. И така, лечението работи. Просто му дайте време.